

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.45 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 60 mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Bandwidth | 20 MHz |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 18 V/µs |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 100 dB |
| Operating Supply Current | 1.1 mA |
| Input Bias Current | 1.1 µA |
| Max Frequency | 50 kHz |
| Nominal Supply Current | 950 µA |
| Output Current per Channel | 100 mA |
| Gain Bandwidth Product | 16 MHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 700 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Voltage Gain | 80 dB |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 78 dB |
| Input Voltage Noise Density | 15 nV/sqrt Hz |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifiers |
Stock: 542
Distributors
pcbx
Unit Price$0.80102
Ext.Price$0.80102
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.80102 | $0.80102 |
| 10 | $0.64627 | $6.46270 |
| 25 | $0.57888 | $14.47200 |
| 50 | $0.51851 | $25.92550 |
| 100 | $0.46444 | $46.44400 |
| 300 | $0.44008 | $132.02400 |
| 500 | $0.41700 | $208.50000 |
| 1000 | $0.39401 | $394.01000 |
